Aşıklar Şehri Roma

08.05.2016
Aşıklar Şehri Roma

Başkent Roma
 
Roma, İtalya'nın, Lazio bölgesinin ve aynı zamanda Roma ilinin başkentidir. Roma hem şehir hem de özel komün statüsü taşır. Tiber ve Aniane nehirleri arasında ve Akdeniz'e yakındır. Yaklaşık 2.7 milyon nüfuslu şehirde, Katoliklerin ruhani lideri Papa'nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan da yer almaktadır. Bu sebeple Roma'ya bazı kaynaklar tarafından iki devletin başkenti de denilmektedir.
 
Roma, İtalya'nın en kalabalık şehri ve 1285.3 km²lik yüzölçümüyle Avrupa'nın en geniş yüzeye yayılmış başkentlerinden biridir. Milano, Napoli, Torino, Bolonya, Palermo, Catania, Floransa, Cenova ve Bari'nin toplamından daha geniş bir yüzölçümüne sahiptir. Roma Büyükşehir'in toplam nüfusu 4 milyondur.
 
75 milyar avroluk gelirle İtalya'nın toplam milli hasılasının %6.5'ini tek başına kazanır.
 
2800 yıllık şehir, sırasıyla ve resmi adlarıyla; eski Roma'nın yani Bizans'ın, Roma Krallığı'nın, Roma Cumhuriyeti'nin, Roma İmparatorluğu'nun, Papalık Yönetiminin, İtalya Krallığı'nın ve İtalya Cumhuriyeti'nin merkezi ya da başkenti olmuştur.
 
Roma 7 tepe üzerinde kuruludur.
 
Bu tepeler :
 
Palatino
Aventino
Campidoglio , 16. yüzyıla kadar: Capitolinus
Quirinale
Viminale
Esquilino
Celio
 
Roma'da Gezilecek Yerler:
 
Kolezyum:
 
İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum bir arenadır. Usta bir komutan olan Vespasianus tarafından MS 72 yılında yapımına başlandı ve MS 80 yılında Titus döneminde tamamlandı. Daha sonraki değişiklikler Domitian hükümdarlığı zamanında yapılmıştır.
 
Kolezyum, Roma başta olmak üzere dünyanın en ünlü turistik yapılarından biridir. Yapımına M.S 72 yılında, İmparator Vespasian’ın başladığı amfitiyatro, sekiz yıl sonra Titus tarafından açılmıştır. İnanışa göre bu ünlü yapı adını İmparator Nero’nun Colossus Neronis adı verilen 30 m yüksekliğindeki devasa heykelinden alır.
 
Aşk Çeşmesi:
 
Trevi Meydanı’nda bulunan, 1732 yılında Nicola Salvi tarafından tasarlanan Trevi Çeşmesi Roma’nın en popüler gezi duraklarındandır. Üzerinde deniz tanrısı Neptün’ü çağrıştıran figürün yer aldığı çeşmede, Neptün’ün iki yanında iki tane Triton bulunur. Çeşmenin ilk katlarından birinde bulunan kız figürü ise su kemerine adını veren bakireyi temsil etmektedir.  
 
Çeşmenin dört sütunu “Meyve Bolluğu”, “Tarlaların Verimliliği”, “Sonbaharın Zenginliği” ve “Bahçelerin Zenginliği” heykelleriyle süslüdür.
 
Efsaneye göre çeşmeye bozuk para atan kişinin bir gün tekrar Roma’ya geleceği söylenmektedir. Bir İnanışa göre sağ elle sol omuz üstünden Trevi Çeşmesi’ne para atmak kişiye iyi şans getirir. Bir bozuk para atmak bir gün Roma’ya dönüleceğine işaret ederken, iki tane bozuk para atmak Romalı güzel bir kıza aşık olunacağına, üç tane bozuk para atmak ise Roma’da birisi ile evleneceğini gösterir. 
 
İspanyol Merdivenleri:
 
Trinita dei Monti kilisesi ile Sistina yolunu birbirine bağlayan İspanyol Merdivenleri şehrin en gözde mekanlarındandır. Merdivenlerin önünde bulunan bot şeklindeki çeşme ve etrafındaki rengarenk çiçekler ile bambaşka bir ambiyansa sahip mekanda dinlenip keyifli vakit geçirebilirsiniz.
 
San Pietro meydanı ve Bazilikası:
 
Roma’nın önemli gezi noktalarından biri de, Vatikan’da yer alan, Kubbesi Michelangelo tarafından tasarlanmış San Pietro Bazilikasıdır. Çok sayıda heykel, kabartma ve resmin sergilendiği kilise, el yazmasından oluşan kütüphanesi, müzeleri ve Sistine Şapeli ile dikkat çeker.
 
Pantheon:
 
Görülmeye değer bir diğer nokta ise tanrıların mabedi olarak bilinen Pantheon’dur. Antik Roma döneminden kalan, Hadrian tarafından yapılmış bu tapınak, 678 yılında Hristiyan kilisesine dönüştürülmüştür. Bugüne kadar en iyi şekilde korunmuş yapı, eşsiz mimarisiyle görenleri büyülemektedir. Arklar sekiz kısımdan oluşurken, kubbesi ise farklı arklardan destek almaktadır. Girişinde Augustus ve Agrippa’nın heykelleri bulunan Pantheon, modern ve klasik detayların birleştiği bir iç tasarıma sahiptir. 
 
Piazza Navona
 
Venedik Sarayı
 
Sant Angelo Köprüsü ve Kalesi

 

Fotoğraflarla Aşıklar Şehri Roma