Iğdır Uçak Bileti

1 Yolcu Seçili
Yetişkin
1
Öğrenci
0
Çocuk
0
Bebek
0
Devam
444 1 113
info@biletcepde.com

Iğdır Uçak Bileti

Iğdır Havalimanı, Iğdır ili sınırları içinde bulunan Türkiye'nin en doğusundaki havalimanı. Iğdır şehir merkezine 16 km uzaklıkta bulunmaktadır. 12 Haziran 2010 tarihinde yeniden temeli atılarak yapımına devam edilen havalimanı, 13 Temmuz 2012'de dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.
 
Şu an iç hat uçuşlarına hizmet etmektedir. Iğdır Havalimanı'nda 3000 metre x 45 metre ebadında pist, 250 metre x 24 metre taksirut, beş adet uçak park yeri olan  ve 240 metre x 120 metre ebadında apron, 7.582 metre uzunluğunda çevre yolu bulunmaktadır. 3.500 metrekarelik kapalı alana sahip terminal binasına sahip olan havalimanında gelen yolu salonu, giden yolu salonu ve VIP salonu yer almaktadır.
 
Mart 2014'te yayınlanan Türk Hava Yolları'nın Iğdır Havalimanı için hazırladığı reklam filmi,  Antalya'nın Korkuteli ilçesinin İmecik köyünde çekilmiştir.
 
Iğdır Havalimanı Ulaşım:
 
Ulaşım taksi ve toplu taşım ile sağlanmaktadır. Ayrıca transfer hizmeti alabileceğiniz firmalara ait araçlar bulunmaktadır.
 
Iğdır Tarihi ve Turistik Yerleri:
 
Karakale Harabesi
Iğdır ovasının batısında, Ermenistan sınırında, savunmaya elverişli olarak Urartular zamanında inşa edilmiştir. Bölgenin en eski yerleşim kalesi olup Ortaçağ’a ait bir yerleşim özelliği taşımaktadır.
 
Meteor (Göktaşı) Çukuru
Korhan Yaylası’ndaki bu çukur 1892 yılında bir göktaşının düşmesiyle meydana gelmiş büyük bir çukurdur. Dünyada büyüklük ve derinlik açısından Arizona’daki Barringer Krateri’nden sonra 2. Sırada gelir. Genişliği 35 metre, derinliği ise yaklaşık 60 metredir. Çukurun etrafında birçok işlenmiş taşa da rastlamak mümkündür. Zengin doğa manzarası ve çiçek zenginliğiyle dikkat çekicidir.
 
Selçuklu (Harmandöven) Kervansarayı
Asmaköyü yolu üzerinde bulunan kervansaray 12. Yüzyıl Selçuklu taş işlemeciliğinin en güzel eserlerinden biridir. 1986 yılında koruma altına alınmıştır. Ancak hala harabe halindedir.
 
Ahura Harabeleri
Ahura, Büyük Ağrı Dağı'nın kuzey yamaçları üzerindeki Yakup Vadisi'nde bulunmaktadır. 1,750 metrede bulunan harabe, M.Ö. 2. yüzyılda Artaksiyalı Krallığı zamanında kurulmuş bir yerleşim yeridir.
 
Tuzluca Tuz Mağaraları
Türkiye’nin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılayacak kapasitede bir yerdir. 55 dönümlük tuzla kaplı bu arazideki tünellerdeki havanın solunum yollarına iyi geldiği bilinmektedir. Günlük 60 ton tuz üretme kapasitesi vardır.
 
Koç Başlı Mezarlar
Iğdır ovasındaki bütün eski mezarlıklarda bulunan koç başlı mezarlar, Iğdır'da kalıcı bir medeniyet izi bırakan Karakoyunlular döneminden kalmadır. Bu mezar taşları Karakoyunlulara göre yiğit ve kahraman olan kişiler ile genç yaşta ölen gençlerin mezarlarına dikilirdi. Bu gelenek Karakoyunlular'a Orta Asya Türk Kültürü'nden gelmiştir.
 
Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi
1915-1920 yılları arasında bölgede yaşayan Ermeni saldırıları sembolize etmektedir ve ilgili belgeler bulundurulmaktadır. Her ay 4.000 civarında ziyaretçi müzeyi gezmektedir. 350 m² kapalı Müze 2 havuz ve 36 m yüksekliğinde 5 adet kılıçtan oluşmaktadır. Etrafı yeşil alan ve park olarak inşa edilmektedir. Türkiye’nin en yüksek anıtıdır.
 
Iğdır'da Ne Yenir ?
 
Bozbaş
Ayranaşı Çorbası
Taş Köfte
Tandır Şiş
Fetir
Omaç Helvası
Kaysafa
Kavut
Tapan
Tereyağlı Erişte
Evelikli Bulgur
Sütlü Pilav
Keklik Etli Lepeli Pilav
Cılvır
Bozbaş
Cızdık
İşkembe Kavurma
Ekşili
Perzana
Helise
Süt Hörresi
Kelecoş
Fotoğraflarla
Hava Durumu
Iğdır Airport
  • Türk Havayolları Uçak Bileti
  • AnadoluJet Uçak Bileti
  • Atlas Global Uçak Bileti
  • Onurair Uçak Bileti
  • Sunexpress Uçak Bileti
  • Borajet Uçak Bileti