Kazakistan’da Pasaport Kontrolü Uygulaması

23.05.2016
Kazakistan’da Pasaport Kontrolü Uygulaması

Kazakistan’a seyahat edecek vizeli veya vizesiz umuma mahsus pasaporta sahip yolcuların Astana ve Almati havalimanı varış salonundan “immigration card” formu temin ederek doldurmaları gerekmektedir.
 
Kart bilgileri doldurulduktan sonra pasaport kontrolü noktasına gidilerek pasaport ve ilgili kartlara giriş mührü uygulanmalıdır.
 
Yolcuların seyahat dönüşlerine kadar kartları saklamaları ve 5 günden fazla kalmaları durumunda ise mutlaka ilgili şehirdeki göçmenlik bürosuna kayıt yaptırmaları, kayıt belgesi ve “immigration card” ile birlikte çıkışta yine polis kontrolünden geçmeleri önem arz etmektedir.
 
5 günden daha kısa kalacak yolcular için ayrıca bir kayıt yaptırma zorunluluğu yoktur ancak ülkeye giriş esnasında alınan “immigration card” yine çıkışta pasaport polisine ibraz edilmelidir.
 
Belirtilen şartlara uymayan yolcuların pasaport polisi tarafından çıkışlarına izin verilmeyerek söz konusu yolcular mahkemeye sevk edilebilecek, akabinde uygun görülen idari ceza uygulanarak, belirli durumlarda 10 güne kadar hapis cezası verilebilecektir.
 
Detaylı bilgi için Türkiye Cumhuriyeti Astana Büyükelçiliği Konsolosluk Birimine 7/24 871 72704704 ve 0312 218 62 69 numaralarından ulaşabilirsiniz