Ölümsüz Bir Aşk Uğruna Kurulan Şehir: Odessa

11.04.2016
Ölümsüz Bir Aşk Uğruna Kurulan Şehir: Odessa

Ukrayna'nın Göz Bebeği: Odessa 
 
Ukrayna'nın güneybatı bölümünde yer alan Odessa, Kiev ve Kharkiv’den sonra Ukrayna’nın üçüncü büyük kentidir. Odessa bölgesine başkentlik yapan kent, Karadeniz’in Odessa Körfezi’nde bulunan çok önemli bir deniz limanıdır. Aynı zamanda Ukrayna’nın en büyük limanı olma özelliğine sahiptir. Ülkenin en önemli deniz limanı olmanın yanında mühendislik, gıda maddeleri işleme, gemi inşaatı ve petrol rafinerilerinde gelişmiş endüstrisiyle ülkenin endüstriyel kalbidir. Üniversitesi, müzeleri ve tiyatroları ile ülkenin kültür merkezidir. Önemli bir otoban kenti ve demiryolları kavşak noktasıdır.
 
Odessada Gezilebilecek Yerler
 
Uzun bir tarihin ürünü Odessa; tarih boyunca Yunanlılar, Türkler ve Ruslar tarafından yönetilen bir coğrafyaya sahiptir. Harikulade mimariler, tarihi abideler, kalkerden evler ve büyük ılıcalar, Odessa’nın en önemli turizm hazinelerindendir. 
Kent merkezinde Potemkin Merdivenleri yer almaktadır. Odessa’nın en güzel bölümü olan Prymorsky Bulvarı’nda yer alan bu merdivenler, Eisenstein’in “Potemkin Zırhlısı (The Battleship Potemkin) adlı filmiyle ün kazanmıştır. 
 
Vorontsov, Tolstoy, Brzozowski ve Potocki Sarayları, kentin en iyi mimarilerindendir. Bu eserler ziyaretçileri büyüler. Richelieu Dük’ü Heykeli ve Vorontsov Abidesi, kentin diğer önemli eserlerindendir.
 
19. yüzyılda kireç taşından yapılmış yer altı evleri, binlerce turistin ilgi odağı olan görülmeye değer yer altı labirentlerini meydana getirmişitir.  
 
Arkadia Plajı, kenti ziyaret edenlerin ve yerel halkın akınına uğrayan çok önemli bir yaz turizmi mekanıdır. Odessa, tarihi eserler ve sevimli fiskiyeler barındıran çok sayıda parka sahiptir. Shevchenko Parkı, Preobrazhenskiy Parkı ve Victory Parkı, kentteki dinlendirici alanlardan örneklerdir.
 
Ukrayna`nın en önemli ticaret limanı ve üçüncü büyük şehridir. 14.yüzyıldan itibaren Osmanlı tarafından kontrol edilen bölge, 1794 çarlık rusyası döneminde Odessa’nın kurulması ile Karadeniz coğrafyasının en büyük limanı haline gelir. 1803 yılında Dük Richelieu’nün vali olarak atanmasından sonra şehir batı ile rusya arasındaki en büyük ticaret merkezi olur. 1894 yılında Rus İmparatorluğunun Moskova, St.Petersburg ve Varşova’dan sonra dördüncü büyük kentidir artık Odessa.
 
II.Dünya Savaşında şehir 907 gün Alman kuvvetleri tarafından işgal edilir. 1942 yılında da kahramanlık ünvanını alır ve şehir baştanbaşa tekrar imar edilir.
 
Ticaretin beraberinde getirdiği ekonomik güçle Odessa sanat ve kültür alanında özellikle Sovyetler döneminde önem kazanmıştır.
 
Bir milyonun üzerindeki nüfusu ile şehir Karadeniz kıyılarındaki doğal plajları, otelleri ve sağlık merkezleri ile birçok turisti kendisine çeker. Kestane ve ıhlamur ağaçları ile bezenmiş caddelerindeki  kafe ve diskoları yaz aylarında Odessa’yı Avrupa’nın en renkli eğlence merkezi haline getirir.
 
Deribasovskaya Caddesi ve Arkadya Bölgesi yaz aylarındaki turistik çekim merkezleridir. Aynı zamanda Odessa Operası, Sanat Müzesi, Potemkin Merdivenleri ve Puşkin Müzesi görülmeye değer yerler arasındadır.