Şırnak Uçak Bileti

1 Yolcu Seçili
Yetişkin
1
Öğrenci
0
Çocuk
0
Bebek
0
Devam
444 1 113
info@biletcepde.com

Şırnak Uçak Bileti

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı, Şırnak'a bağlı Cizre'ye 10 kilometre mesafede bulunan ve yurtiçi uçuşlar için kullanılan sivil nitelikli bir havalimanıdır. 
Havalimanı 120 milyon lira maliyetle yapılmıştır. 26 Temmuz 2013 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılmıştır. Havaalanına, TBMM 5.(XVI) Dönem Mardin, XXIV. Dönem Diyarbakır Milletvekilliği ile 42. Hükümet Bayındırlık Bakanlığı yapan ve 25 Aralık 2012 tarihinde ölen Şerafettin Elçi'nin adı verilmiştir.
 
Havalimanı Ulaşım:
 
Ulaşım taksi ve toplu taşım ile sağlanmaktadır. Ayrıca transfer hizmeti alabileceğiniz firmalara ait araçlar bulunmaktadır.
 
 
Şırnak Tarihi ve Turistik Yerleri:
Cudi dağı, Kasrık Boğazı ve Cizre ilçesindeki Hz. Nuh Türbesi, Mem-u Zin Türbeleri görülebilecek yerlerdir.
 
Şırnak'da ne yenir ne içilir ?
 
1-Kutlık: Ufak bulgur ve ufak yarma (Çigköftelik) birbirine karıştırılır, hamur haline getirilir. Kızartılmış soğanlı kıyma içine doldurulur. Kaynar suya atılıp pişirilirSudan çıkarılıp yumurtaya bulandırılır. Yağda kızartılıp servis yapılır.
 
2-Serbidev: Yarma iyice pişirilir, büyük bir tabağa konulur. İçi açıldıktan sonra bu çukura kurut(Keşk-çortan) suyu ve yağ dökülür. Yarma üzerine kavurma parçaları dizilir ve servis yapılır.
 
3-Perde Pilav: Dibi yuvarlak tencereye yumurta ve yağla yoğrulmuş yufka haline getirilmiş hamur yerleştiririz. Az pişirilen pilava tavuk eti, baharat ve badem karıştırılır ve bu hazırlanan yufka haline getirilmiş hamurun içine konulur. Ağzı tekrar yağlı ve yumurtalı ince hamurla kapatılır. Üstü ve altı ateşte veya fırında pişirilir. Sonra servis yapılır.
 
4-Kipe: Koyunun bağırsakları iyice yıkanır, bezleri koparılır. Ters çevrilir yıkanır ve temizlenir. Pirinç ve kıyma pişirilmeden içine doldurulur. Sıcak suya atılıp kaynatılır. Piştikten sonra servis yapılır.
 
5-Hekeheşandi: Pilav yağsız olarak yapılır. İçine kıyma katılır ve yoğurulur. Yumurta dibi şekil verilerek yağda yumurtaya bulanmış şekilde kızartılır. Servis yapılır.
 
6-Şımşipe: Günümüzde dolma diye anılan yemeğin yöremizdeki adıdır. Soğan, patlıcan, domates, kabaklar açılır ve oyulur. Pancar veya asma yaprakları hazırlanır. Pirinç ile kıyma yıkanıp karıştırılır, baharatlanır. Adı geçen sebzelere doldurulur. Tencereye dizilip, pişirilir. Servis yapılır.
 
7-Meyre(Mehir): Ayran ve dövme ateşe bırakılır. Yumurta çırpılır içine bırakılır. Devamlı bir şekilde karıştırılır. Kaynayıncaya kadar devam edilir. Parçalanmış kabaklar ve Pancar yaprakları içine katılır. Bir parça pişince ateşten indirilir. Soğuk servis yapılır.
 
8-Bırınzer: Şeker ile su karıştırılıp şerbet yapılır. Ateşe konulup kaynatılır. İçine pirinç atılıp pişirilir. Biraz tarçın ve sarı boya katılır. Ateşten indirilip soğuk olarak servis yapılır.
 
9-Mahmılatik: İnce bulgur küpe bırakılır. Şalgam kaynadıktan sonra, soğutulur ve süzülerek küpe bırakılır. Biraz su ve biraz hamur üzerine katılır(Mayalı hamur olmalıdır). Ağzını kapatıp örttükten sonra çamurla kapatılır. Kırk gün bekletildikten sonra açılır ve turşu gibi kullanılır.
 
10-Fıreydin: Saç ekmeği ince açılır. Dövülmüş ceviz ile toz şeker karıştırılıp ekmek olacak hamurun üzerine serilir. Güzelce kıvrıldıktan sonra, simit gibi yuvarlak yapılıp, dolanır. Fıreydin kızgın yağda kızartılır ve şıra dökülür. Soğuyunca servis yapılır.
 
11-Suryaz: Suryaz otu kıyılır ve yıkanır. Suda kaynatılır. Sonra süzülüp sıkılırKızgın yağda ufaltılmış soğan kızdırılır. Üzerine suryaz otu eklenerek karıştırılır. İçine kavurma atılır. Karıştırılıp servis yapılır.
Fotoğraflarla
Hava Durumu
Şerafettin Elçi Airport
  • Türk Havayolları Uçak Bileti
  • AnadoluJet Uçak Bileti
  • Atlas Global Uçak Bileti
  • Onurair Uçak Bileti
  • Sunexpress Uçak Bileti
  • Borajet Uçak Bileti